Obvykle nás napadá co je cílem? CÍL čehokoli… ať už je to naše úsilí v práci, ve vztahu nebo osobním růstu. CÍL nám před oči kladou už od mala rodiče, pak učitelé, zaměstnavatelé, trenéři a my sami jsme po celou dobu (ne)šťastní, protože šťastní můžeme přece být až protrhneme cílovou pásku… Jaká iluze…

Možná to sami znáte – cíle jste dosáhli – následuje krátký pocit štěstí nebo možná spíš je to pocit zadostiučinění a po pár chvílích konec… máte před očima nový CÍL… nový konec.

CÍL = KONEČNÁ

Na tom je něco špatně. Toto vědomí přicházelo postupně a ne v této formě. Posledním impulzem, kdy snad všechno zapadlo na správná místa, byl film Pokojný bojovník a následně i kniha, která byla předlohou (Cesta pokojného bojovníka – Dan Millman). Moment, kdy mentor slibuje svému žákovi nový poznatek. Říká:

„Myslím, že už jsi na to připravený. Zítra se dobře obleč, vyrazíme do hor, chci ti tam něco ukázat.“ Další den po vícehodinovém pochodu, který je provázený nadšenými žákovými otázkami jako „A jak to místo vypadá?“, „Je to ještě daleko?“, „Jak jsi ho objevil“… přijdou na zcela nezajímavé místo a učitel říká: „Jsme tady.“ Žák nechápe a zklamaně se ptá: „Tohle jste mi chtěl ukázat? Co je tady tak zajímavého?“ Tehdy učitel odpovídá: „Celou cestu jsi se těšil, byl jsi nadšený, ale jakmile jsme dosáhli cíle, tvé nadšení se ztratilo. Pouč se z toho. To CESTA je cílem. Každý okamžik je jedinečný.“

Samozřejmě život není stagnace… někam směřovat musíme. A tak body ke kterým mířím, vnímám spíše jako rozcestníky, možnost zvolit další směr. A cestu si prostě užívám, protože o tu tady jde… je to jako, když nastoupíte na vyhlídkovou jízdu. Na to, kdy budete vystupovat, se určitě netěšíte – užíváte si během jízdy.

A tak po pár měsících, kdy nacházím své cesty, které si bez výjimky snažím užívat, jako jedna z cest vznikl nápad na tento web.

Toužím se dělit o své myšlenky, nápady a poučení, ke kterým jsem na svých cestách došla. Uveřejněné příspěvky vyjadřují mé vlastní názory, nebo výsledky mého zkoumání. Doufám, že pro  Vás, mé návštěvníky, budou pobavením, inspirací, někdy snad i návodem nebo možná jen průchozím bodem na Vašich vlastních cestách.