Jak jsem psala v zápiscích z blázince, zaujala mě velmi jóga smíchu a konečně je tady samostatný článek. Kdybych to měla popsat opravdu velmi jednoduše tak se prostě hodinu a půl intenzivně smějete. Což je pro někoho možná úplně nepředstavitelná věc. Pro mě už vzhledem k mému jménu i příjmení věc naprosto přirozená, nicméně ne vždy snadno uskutečnitelná.

Na začátku hodiny mě zaujalo vyprávění o tom, co to jóga smíchu je a jaké má účinky. Tyto poznatky jsem následně prohloubila na kurzu na instruktorku jógy smíchu, kterou jsem se stala hned na konci května 2016. Uvedu tedy některá fakta, která jsou zajímavá.

Tělo nepozná simulovaný smích

Naše tělo na rozdíl od naší mysli, nedokáže rozeznat simulovaný  smích od smíchu skutečného spontánního. Tedy všechny známé pozitivní  účinky smíchu na naše tělo působí, i tehdy kdy smích hrajeme. Nicméně hraný smích velmi často přechází po kratší nebo delší době do smíchu spontánního. Mezi pozitivní účinky smíchu patří velmi dobrý vliv na kardiovaskulární systém. Uvádí se, že 20 sekund intenzivního smíchu má stejné účinky jako 3 minuty veslování. Tedy dochází k intenzivnímu okysličení celého těla. Pokud jste někdy měli záchvat smíchu, můžete asi potvrdit, že smích může být i dřina a člověk se u něj dost zapotí 😉

Nejdůležitější je vydechovat

Jóga smíchu má v názvu slovo jóga, které si lidi spojují s protahovacím cvičením na záda a s nějakou východní filozofií. Ve skutečnosti je slovo jóga používáno zejména v souvislosti s dechem. A to je důvod, proč je i v názvu jógy smíchu – pracuje se totiž s dechem. Dech je to, co nás lidi udržuje naživu – je to primární zdroj života. Proto je také velmi důležité jak dýcháme.

To že většina lidí dýchá špatně je asi všeobecně známý fakt. Existuje spousta cvičení na to, naučit se dýchat správně, bráničně, využívat celý objem plic, vydechovat všechen vzduch z plic ven. Tohle všechno děláte naprosto přirozeně tehdy, když se intenzivně smějete. Více vydechujete a tím dostanete z plic vzduch, který tam zůstává a jaksi zatuchává. Totiž v běžném životě obvykle vdechneme více, než následně vydechneme, tím plíce zanášíme. Pokud jste se někdy něčemu intenzivně smáli, víte sami, že může být problém popadnout dech – to je tím, že při smíchu automaticky více vydechujeme. Pracující bránice v tom intenzivně pomáhá, aniž bychom se na to museli soustředit nebo nacvičovat nějakou speciální techniku.

Tedy Jóga je to, protože pracuje s dechem. Jóga smíchu je přísně a striktně bez jakéhokoli politického či náboženského kontextu.

Léčebné účinky

Účinky smíchu zkoumali lékaři a vědecky založení lidé, kteří potřebovali nějakou léčbu, už v minulém století a jejich poznatky jsou velmi pozoruhodné. Existují záznamy toho, kdy se různé osoby vyléčily z velmi závažných onemocnění prostě tím, že se smáli. Tyto jednotlivé záznamy zkoumal Madan Katária, indický lékař, který nakonec sestavil koncept jógy smíchu. Při svém zkoumání postupně zjistil, že ke smíchu nepotřebujeme důvod. Pokud se nad tím zamyslíme a budeme pozorovat děti, můžeme si to potvrdit. Děti se totiž smějí prostě proto, že je jim radostným dobře.

Smích totiž uvolňuje mnohé fyzické i psychické dráhy a procesy. Uvádí je do harmonie. Spouští hormonální činnost. Vyplavuje do krve hormony štěstí a spokojenosti. Zanechává mysl v pozitivním rozpoložení. Je velmi zajímavé jaký vliv smích má. Při mojí první hodině, jsme všichni přicházeli v nějakém smyslu ztuhlí a uzavření. Nikdo se na začátku hodiny neusmíval. Tedy s výjimkou instruktora. Obličeje byly stažené a zamračené. Na konci hodiny všichni – i ti nejvíce zablokovaní lidé odcházeli s nádherně vyhlazenými obličeji a naprosto přirozeně nenuceně se usmívali. Dokonce lidi s fyzickou chronickou bolestí, mohli na konci udělat často nemyslitelné pohyby.  Bylo to tak nádherné, že to byl pro mě jedinečný impulz k tomu tohle prostě šířit dál.

Smích mění

Smích vás totiž dokáže vnitřně změnit. Někdy se může stát, že se smíchy rozpláčete, protože smích a pláč jsou jen dvě strany stejné mince. Nicméně pláč způsobený smíchem má mimořádně očistný charakter – rozpouští se v něm nějaký váš blok. Jakmile to přejde, jste o něco lehčí a šťastnější. Smích také dokáže uvolňovat a odplavovat fyzickou bolest. To je tím, že pracuje s dechem. Pokud správně dýcháme, naše zatnuté svaly se uvolňují. Smích navíc pomáhá svojí pozitivní energií. A tak se lidem s chronickými bolestmi může stát, že z hodiny smíchu odcházejí unavení, ale méně bolaví než za poslední dobu, kterou si pamatují.

Cvičí se smíchocviky

To asi k pozitivním účinkům smíchu pro tuto chvíli stačí. Určitě vás zajímá, jak se tedy jóga smíchu cvičí. Stejně jako v jiných cvičebních systémech cvičíme různé cviky, které pomáhají navozovat simulovaný a později spontánní smích. Těmto cvikům říkáme smíchocviky. Cvičení obvykle probíhá tak, že člověk, který hodinu vede, cvik předvede a na odpočítání jej pak udělají všichni společně. Zpočátku to vypadá velmi trapně, můžete se stydět… ale pokud se uvolníte a jdete do toho, je to neskutečně hravá aktivita.

Jóga smíchu využívá dynamiku skupiny a důležitým prvkem je oční kontakt. Proto je potřeba, aby se sešlo alespoň 5 – 7 lidí a naopak aby skupina nebyla příliš velká – obvykle je dobré tak 15 – 20 lidí maximálně. V ideálním případě se cvičí v kruhu tak, aby na sebe na začátku cviku všichni viděli. Mnoho cviků je kontaktních, čímž se překonává izolovanost dnešního světa hravě a snadno. U některých cviků se budete živě pohybovat v celém prostoru místnosti.

Smíchocviky mají své specifické názvy, aby pokročilejší cvičenci mohli se zapojit ihned po jejich vyslovení… tradičními smíchocviky jsou například pozdravy, různé druhy smíchu jako stydlivý, trapný či ďábelský, smějeme se sami sobě a sami sebe taky oceníme pochvalným smíchem. S dechem výborně pracují různé pokřiky s různými rytmickými pohyby – HAHA-HOHO. A pak následují oblíbené cviky jako koktejl smíchu, metrový smích, sekačka na smích, potápěč, smích nad výpisem z účtu, výtah smíchu, fontána smíchu…. Vděčné jsou také zvířátkové smíchocviky a za všechny uvádím lví smích, opilého pštrosa, slepici, kvičící prase nebo kravičku…

Když se cvičí tak se nemluví

Důležité pravidlo je, že se u smíchocviků NEMLUVÍ. Další důležité pravidlo je že se nikomu nevysmíváme. Tedy pokud se smějeme, neukazujeme na nikoho. Žádný projev není špatně, každý se smějeme jinak a je to tak správně. Každý má právo se neúčastnit, pokud se mu aktivita z jakéhokoli důvodu nelíbí a může odejít kdykoli potřebuje.

Před a v průběhu cvičení se obvykle namasírují namáhané oblasti, jako jsou ramena nebo břicho, a dělají se zklidňující uvolňovací cviky s prodýcháním. Na hodinu jógy smíchu je vhodné si vzít láhev s vodou a volné oblečení.

Na závěr tedy shrnu, že smích má neskutečně pozitivní vliv jak na naše fyzické tělo tak na duševní. Nabíjí nás pozitivní energií, odstraňuje stres, deprese a celkově uvádí mysl do přítomného okamžiku. A navíc je to neskutečná zábava. Přijďte se se mnou zasmát jen tak 😉

 

O józe smíchu jsem nedávno psala také pro náš firemní web.

 

A tentokrát přidám i nějaká videa 🙂

Ukázka cvičení:

o józe smíchu na TED (anglicky):

Ukázka smíchocviku, sekačka na smích: